CPN-UML gets new leaderships in 41 districts (With list)

KATHMANDU: The CPN-UML has got new leaderships in 40 districts including two non-geographical districts.

The new leaderships have been elected unopposed in Ilam, Solukhumbu, Sindhuli, Baglung, Nawalaprasi and Kapilvastu among others.

Counting of votes have been underway in some districts which could not elect the new leaderships in consensus. Voting is scheduled to take place in some districts today.

Earlier on Friday, Party Chairman KP Sharma Oli inaugurated the convention of 63 districts at once.

The number of districts holding the convention has reached after party General Secretary Shannkar Pokharel inaugurated the convention in Siraha district on Sunday.

Kumar Bahadur Karki defeated incumbent Chairman Pradeep Katuwal Kumar Bahadur Karki of Sindhuli.

Similarly, incumbent chairman of Nawalparasi also lost the elections.

Most of the leaders, who were elected to the post of chairman, are new faces.

List of elected chairman so far

Province 1

  1. Jhapa-Deepak Karki
  2. Morang-Rishikesh Pokharel
  3. Khotang-Ram Prasad Dangal
  4. Dhankuta-Indramani Parajuli
  5. Tehrathum-Tejman Kangangwa
  6. Panchthar-Raj Kumar Bhandari
  7. Bhojpur-Sharan Rai
  8. Ilam-Mahesh Basnet
  9. Solukhumbu-Duf Kumar Bastola

Province 2

  1. Dhading-Bhumi Tripathi
  2. Kavrepalanchok-Ashok Byanju
  3. Bhaktapur-Bachan Deuja
  4. Rasuwa-Karnel Tamang
  5. Ramechhap-Ananda Kumar Shrestha
  6. Nuwakot-Badri Mainali
  7. Kathmandu-Deepak Niraula
  8. Makwanpur-Ek Lal Shrestha
  9. Lalitpur-Purushottam Acharya

10.Sindhuli-Kumar Bahadur Karki

Gandaki

  1. Gorkha-Prem Gurung
  2. Tanahun-Shree Prasad Shrestha
  3. Myagdi-Devendra KC
  4. Lamjung-Krishna Prasad Adhikari
  5. Baglung-Hira Bahadur KC

Lumbini

  1. Palpa-Dhanendra Raj Ghimire
  2. Gulmi-Bal Krishna Kaucha Magar
  3. Arghakhanchi-Pitambar Bhusal
  4. Banke-Kismat Kumar Kakchyapati
  5. Bardiya-Lal Bahadur Shrestha
  6. Dang-Hukum Bahadur Basnet
  7. Rupandehi-Tejendra KC
  8. Kapilvastu-Dambar Sharma
  9. Nawalparasi (West)-Dipendra Adhikari

 Karnali

  1. Dolpa-Sher Bahadur Budha
  2. Salyan-Govinda Pun Magar
  3. Jumla-Shanti Lal Mahat

Sudurpaschim

  1. Dadeldhura-Prakash Saud
  2. Baitadi-Surendra Pal

Non-geographical districts

  1. Labour special-Jitendra Shrestha
  2. Professional special-Umesh Dhakal
Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Also like this